Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym unicornbaby.pl
Jeśli Twoje dziecko nie może połknąć lekarstwa, założenie mu czopka może być bardzo skutecznym sposobem podania leku. Czopek potrzebuje 15 minut, aby zacząć działać, więc upewnij się, że dobrze umyłeś ręce po jego użyciu. Jeśli Twoje dziecko nadal nie oddaje stolca po kilku godzinach, zadzwoń do lekarza na wizytę.
Czopek może być podany dziecku w jednej lub dwóch dawkach. Czopki glicerynowe występują w postaci czopków jedno- lub dwuglicerynowych. Aby podać czopek, należy położyć dziecko na plecach i przytrzymać zaokrąglony koniec w pobliżu odbytu. Delikatnie wepchnij czopek w plecy dziecka i upewnij się, że wchodzi na co najmniej 2 cm.
Najpierw należy otworzyć policzki dziecka i rozluźnić jego pośladki. Następnie należy wprowadzić czopek przez wąski koniec odbytu. W przypadku osoby dorosłej należy wcisnąć czopek na około jeden cal. W przypadku dziecka, można wcisnąć pół cala do jednego cala. Pozostaw dziecko leżące na plecach na około 10 minut. Po włożeniu czopka należy dokładnie umyć ręce.
W przypadku ciężkich zaparć, czopek glicerynowy powinien być stosowany tylko po konsultacji z lekarzem dziecka. Należy podać dziecku ibuprofen lub paracetamol, jeśli podejrzewamy, że ma ono zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Leki te mogą powodować zaparcia. Nie są one jednak tak skuteczne jak doustne środki przeczyszczające.
Dla niemowląt z zaparciami bezpieczną alternatywą dla środka przeczyszczającego jest czopek glicerynowy. Zawiera on niewchłanialne cukry, które wciągają więcej wody do okrężnicy i zmiękczają stolce. Tak długo, jak robisz to prawidłowo, czopek nie będzie miał żadnych negatywnych skutków i będzie całkowicie nieszkodliwy.
Podobne tematy