Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z maluni.pl
Konieczność opieki nad chorym dzieckiem może pojawić się w każdym momencie. Czasem rodzice pytają, jak długo lub jak często mogą brać L4 na dziecko. A może mogą otrzymać zwolnienie bez wychodzenia z domu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.
Ile dni zwolnienia przysługuje na chore dziecko?
Kiedy korzystasz ze zwolnienia na dziecko pracodawca nie wypłaca ci wynagrodzenia. W zamian za to otrzymujesz zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym dzieckiem. Taki zasiłek możesz pobierać maksymalnie przez 60 dni, w zależności od wieku dziecka i od tego, czy jest ono niepełnosprawne.
ZUS przewidział, że rodzic może otrzymywać wspomniane świadczenie przez maksymalnie:
- 60 dni w ciągu roku kalendarzowego – jeśli opiekuje się dzieckiem, które jest chore, do ukończenia przez nie 14. roku życia;
- 30 dni w ciągu roku kalendarzowego – jeśli opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem, które jest chore, i ukończyło 14. rok życia, a nie ukończyło jeszcze 18. roku życia;
- 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – jeśli opiekuje się dzieckiem, które jest chore i ukończyło 14. roku życia.
Jak obliczyć długość L4 na dziecko?
Załóżmy, że zachorowało twoje dziecko, które jeszcze nie skończyło 14 lat. W takiej sytuacji możesz wykorzystać łącznie – w ciągu roku kalendarzowego – do 60 dni zwolnienia.
Pamiętaj, że liczba ta pozostaje stała, nawet jeśli masz pod opieką więcej dzieci. Przykładowo, przy dwójce dzieci w wieku do 14 roku życia, nie otrzymasz prawa do 120 dni zwolnienia, ale nadal będzie to 60 dni.
Jak wyliczyć dni zwolnienia na dziecko i starszego rodzica?
Jak pewnie wiesz, zasiłek opiekuńczy przysługuje także na opiekę nad chorym członkiem rodziny, przykładowo – twoim rodzicem.
Jeśli w jednym roku kalendarzowym weźmiesz zwolnienie:
- na opiekę nad chorym dzieckiem, które nie skończyło 14 lat, i
- na opiekę nad chorym rodzicem,
to będzie ci przysługiwało łącznie do 60 dni zwolnienia, z czego w związku z chorobą dziecka możesz wykorzystać do 60 dni zwolnienia, a w związku z chorobą rodzica – do 14 dni zwolnienia.
Analogicznie oblicza się liczbę przysługujących dni zwolnienia, jeśli w jednym roku zachoruje dwoje dzieci: jedno, które nie ukończyło 14 lat, i drugie ukończyło 14 lat.
Jak uzyskać zwolnienie on-line na dziecko?
Jak rodzic dziecka, które ukończyło 7. rok życia, możesz jak najbardziej korzystać z teleporady. Co więcej, masz prawo podczas takiej e-wizyty otrzymać L4 online na opiekę nad dzieckiem. Aby skorzystać z teleporady, powinieneś, po pierwsze, umówić się na konsultację z lekarzem, a, po drugie, porozmawiać z lekarzem, który do ciebie zadzwoni. Podobne postępujesz, gdy umawiasz dziecko na e-wizytę, z tym że będziesz rozmawiać o problemach zdrowotnych dziecka.
Jaki lekarz może wystawić L4 on-line?
Zwróć uwagę, że katalog lekarzy, do których możesz umówić się na wizytę on-line, jest szeroki. Są nimi m.in.: lekarz POZ, pediatra, ginekolog czy psychiatra. Niemal każdy lekarz może bez przeszkód wystawić zwolnienie podczas e-wizyty. Jedynym warunkiem, który musi spełnić, jest posiadanie odpowiedniego upoważnienia z ZUS-u.
Kto może otrzymać zwolnienie lekarskie wystawione z datą wsteczną?
Umawiając się na teleporadę, pacjenci czasem pytają, na ile dni wstecz można wystawić zwolnienie lekarskie. Odpowiedź jest prosta – przepisy pozwalają na uzyskanie zwolnienia z datą wsteczną. Takie zwolnienie może obejmować nie więcej niż trzy dni wstecz, licząc od dnia, gdy lekarz przeprowadził badanie lekarskie.
Podobne tematy