Jak kupować buty zimowe dla dziecka? Jak dobrać rozmiar?

Buty zimowe dla dziecka powinny być nieprzemakalne, ciepłe i wygodne – to oczywiste. Jednak większość rodziców ma problem z wyborem rozmiaru. Nie da się ukryć, że zakup porządnego obuwia na zimę to spory wydatek i wiele osób wybiera buty o kilka rozmiarów większe, co niekoniecznie jest dobre. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dobrać rozmiar obuwia zimowego dla dziecka.

Buty zimowe dla dziecka powinny być nieprzemakalne, ciepłe i wygodne – to oczywiste. Jednak większość rodziców ma problem z wyborem rozmiaru. Nie da się ukryć, że zakup porządnego obuwia na zimę to spory wydatek i wiele osób wybiera buty o kilka rozmiarów większe, co niekoniecznie jest dobre. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dobrać rozmiar obuwia zimowego dla dziecka.

Dlaczego warto postawić na wysokiej jakości obuwie zimowe dla dziecka?

Wybór dobrego jakościowo obuwia ma duże znaczenie w prawidłowym rozwoju. Dobrze dobrane buty nie spowodują deformacji stopy i pozwolą na jej swobodne i prawidłowe kształtowanie się. Jakie zatem powinny być buty dla dzieci na zimę? Wykonane z wysokiej jakości materiałów. Najlepiej gdyby to była skóra naturalna, która jest elastyczna i świetnie dopasowuje się do stopy. Dodatkowo buty dla dzieci wykonane ze skóry zapewniają dużo ciepła, nie przemakają i nie powodują pocenia się stopy. Warto również zwrócić uwagę na wkładkę. Powinna idealnie dopasowywać się do kształtu stopy i być gładka. W butach zimowych dla dzieci duże znaczenie ma również podeszwa. Nie może być zbyt cienka, by zapewnić odpowiedni komfort cieplny, ale musi być elastyczna. To ułatwi dziecku chodzenie, i buty będzie się wygodnie nosiło.

Zimowe buty dla dziecka – czy warto decydować się na o wiele większy rozmiar?

Największy problem podczas zakupu zimowego obuwia dla dziecka pojawia się podczas doboru rozmiaru. Większość rodziców myśli o tym, by kupić obuwie o kilka rozmiarów większe, by starczyło na kilka sezonów. Czy jest to dobry pomysł? Z punktu widzenia ekonomicznego na pewno tak. Jednak nie powinniśmy przesadzać z wielkością butów, ponieważ dziecko dopiero uczy się chodzić, a za duże obuwie może sprawiać mu wiele trudności. W konsekwencji maluch może być markotny, a zimowe spacery czy wyjścia na sanki nie będą sprawiały mu przyjemności. Dodatkowo zbyt duże buty dla malucha na zimę sprawią, że maluch nie wyćwiczy odpowiedniego chodu. Będzie się potykać lub szurać stopami, co znacznie utrudni mu funkcjonowanie.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar obuwia zimowego dla dziecka?

Zimą najbardziej marzną uszy, ręce i stopy. Zakładamy więc dzieciom czapki i rękawiczki, by było im ciepło. W przypadku stóp decydujemy się na grube skarpetki w połączeniu z rajstopami. Dlatego też wybór obuwia zimowego idealnie dopasowanego do stopy również nie jest dobrym pomysłem. Jaki rozmiar buta zatem wybrać? Najlepiej zdecydować się na obuwie z wkładką o 0,7 – 1,5 cm dłuższą niż stopa malucha. Dzięki temu zapewnimy odpowiednią ilość miejsca na dodatkowe warstwy ubrań i chodzenie nie będzie sprawiało kłopotu. Brak dodatkowych warstw skarpet nie będzie również problemem, ponieważ luzu będzie na tyle mało, że stopa dziecka nie będzie się ślizgać. 

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego obuwia zimowego dla dziecka jest trudny. Trzeba zwracać uwagę nie tylko na jakość wykonania, ale też na rozmiar. Zbyt duże obuwie spowoduje duży dyskomfort, a stopa malucha będzie się ślizgać, co może przyczynić się do różnych nieprawidłowości. Jednak obuwie zimowe dla dzieci nie powinno być również zbyt ciasne, by było można założyć dodatkowe warstwy ubrań, a chodzenie nadal było możliwe. Dlatego też najlepiej zdecydować się na rozmiar buta o 0,7 – 1,5 cm większy niż stopa dziecka. Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane