Czy dziecko może być wychowywane przez tatę?

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z dzieci.info.pl

Ostatni przegląd literatury wykazał, że zaangażowanie ojca w ciążę i wczesne wychowanie dziecka zwiększa prawdopodobieństwo, że pozostanie on znaczącym czynnikiem w życiu swojego dziecka. Według badań, związek ten wynika z silniejszej więzi pomiędzy ojcem a dzieckiem. Ogólnie rzecz biorąc, bardziej zaangażowany tata pozostaje zaangażowany w rozwój swojego dziecka i jest lepszym rodzicem. Jednak niektórzy tatusiowie mogą nie mieć wystarczającego doświadczenia w wychowywaniu dziecka.

Dla ojców po raz pierwszy, przygotowanie jest niezbędne. Dzięki temu będą mogli zaangażować się w czynności związane z wychowaniem dziecka, bawić się z nim i nawiązać z nim więź. Nowy ojciec będzie również doświadczał zwielokrotnionych emocji, takich jak duma, szczęście, poczucie własnej wartości. Jednak tym uczuciom towarzyszyć będzie brak snu i stres. Podczas gdy radości związane z wychowywaniem dziecka są ogromne, pierwsze kilka tygodni i miesięcy może okazać się wyzwaniem.

Dla nowych rodziców, uczęszczanie na zajęcia z rodzicielstwa lub dołączenie do grupy tatusiów pomoże ci znaleźć odpowiedni styl rodzicielstwa dla twojego dziecka. Spędzanie czasu ze starszymi dziećmi może być trudniejsze, ponieważ nowe dziecko zmienia dynamikę rodziny. Może to wpłynąć na to, jak przedstawiasz swoje dziecko innym i jak spędzasz czas ze swoimi dziećmi. Wpływa również na to, jak spędzasz czas ze swoimi starszymi dziećmi. Tak więc, wykorzystaj jak najlepiej te cenne chwile.

Hormony uwalniane przez ojca są podobne do tych uwalnianych przez matkę podczas ciąży, porodu i karmienia piersią. Jednak mózgi tatusiów przechodzą podobne zmiany. Zmiany te wyzwalają oksytocynę, hormon, który sprzyja matczynej czułości. Chociaż wpływ ojcostwa na testosteron jest mniej zrozumiały, istnieją dowody na to, że mężczyźni posiadający dzieci są z nimi bardziej związani niż mężczyźni bez dzieci. A ojcowie, którzy mają dziecko, wykazują mniej testosteronu niż ci bez dzieci. Podobnie tatusiowie, którzy wchodzą w interakcje z dzieckiem, częściej wykazują zachowania ochronne.

Badania pokazują również, że ojcowie mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Badania wykazały, że słownictwo ojców ma wpływ na rozwój językowy ich dzieci. Niemniej jednak, nie jest to ostateczna odpowiedź. Najważniejsze dla Twojego dziecka jest poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. Kluczem do tego jest silna relacja z partnerem. I chociaż może nie być możliwe, abyś był razem ze swoim małżonkiem i dzieckiem, obecność taty jest ważna.

Badania wykazały, że ojcowie, którzy są bardziej zaangażowani w życie dziecka, mają lepszą inteligencję emocjonalną i lepsze umiejętności rozwiązywania problemów niż dzieci wychowywane wyłącznie przez matki. To skojarzenie staje się jeszcze bardziej wyraźne, gdy dziecko zaczyna mówić i uczy się pływać. Tatusiowie są również lepsi w nauczaniu swoich dzieci pływania, ponieważ nie chronią ich nadmiernie i są bardziej skłonni pozwolić swoim dzieciom pływać twarzą w twarz, zamiast trzymać się ich.

Twoje dziecko może rozpoznać twoją twarz już w wieku czterech dni. Trzymaj swoje dziecko 8-15 cali od swojej twarzy i patrz mu w oczy. Gdy po raz pierwszy Twoje dziecko zacznie się uśmiechać, prawdopodobnie rozpoznasz to jako znak więzi między Wami. Niemowlę jest bardzo wrażliwe na dotyk, więc staraj się jak najczęściej mieć kontakt ze swoim partnerem. Może on również wyczuć głos i poczuć ruchy dziecka. Jeśli jesteś matką karmiącą, prawdopodobnie poczuje, że czas posiłków to wszystko, co dotyczy jej dziecka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane