Czy dziecko ma sny?

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z dlugoscmaznaczenie.pl

Czy niemowlęta mają sny? Niemowlęta mają przedwerbalną formę świadomości, a sen REM jest najczęstszą fazą nocy. Ich sny mogą składać się z obrazów i wrażeń, a nawet mogą być połączeniem obu tych elementów. Niemowlęta spędzają do 50% czasu snu w fazie REM, czyli rapid eye movement. Jednak istnieje niewiele rozstrzygających dowodów na to, czy niemowlęta śnią.

Choć większość snów niemowląt opiera się na śnie REM dorosłych, mogą one wystąpić podczas innych etapów snu, w tym snu non-REM. Ostatnie badania wykazały, że sen REM może rozpocząć się przed urodzeniem. Niektórzy badacze znaleźli nawet fale mózgowe przypominające sen REM wewnątrz łona matki między 25 a 28 tygodniem ciąży. Choć może się wydawać, że faza REM występuje w czasie ciąży, niektórzy naukowcy nie zgadzają się z tym stwierdzeniem.

Faza REM charakteryzuje się zwiększoną aktywnością w hipokampie, części mózgu, która jest uważana za miejsce przetwarzania wspomnień podczas czuwania. U niemowląt aktywność ta może reaktywować wizje rzeczy, których się niedawno nauczyły, w tym przedmiotów, miejsc i ludzi. Obrazy te mogą być związane z zabawkami, ogrodem lub doświadczeniami, które dziecko niedawno przeżyło. Niektórzy badacze nie są pewni, ale uważają, że niemowlę może mieć wielkie marzenia.

Chociaż nie ma wielu dowodów sugerujących, że niemowlęta marzą, mózg jest wciąż w fazie niemowlęcej. Mimo to niemowlęta mają marzenia – i często śnią o rzeczach, które już znają. W związku z tym dobrze jest zapewnić dziecku muzykę klasyczną podczas snu. Jeśli muzyka klasyczna nie jest dostępna, może ona również inspirować sny.

Niemowlęta i maluchy częściej mają sny przypominające migawki. Ich umysły używają wizjera do oglądania świata, co czyni prawdopodobnym, że będą śnić o znajomych widokach. Według dr Rebecci Gomez, dyrektorki Child Cognition Lab na Uniwersytecie w Arizonie, dzieci zaczynają śnić już w 25 tygodniu, ale treść ich snów może się znacznie różnić. Podczas gdy najczęstsze motywy w snach dziecka są znajome, niektóre sny mogą być całkowicie pozbawione znaczenia.

Chociaż dziecko nie ma zdolności poznawczych, aby zapamiętać rzeczy, jest w stanie nauczyć się nowych rzeczy. Może nawet uśmiechać się podczas snu, mimo że jej umysł wciąż się rozwija. Niemowlęta są zdolne do wielu rzeczy, ale większość działań to odruchy, więc nie jest jasne, czy mają sny, czy nie. W rzeczywistości wielu lekarzy uważa, że niemowlęta nie doświadczają emocji, kiedy się uśmiechają, więc trudno jest wskazać, czy marzą, czy nie.

Jakie są rodzaje snów, które ma Twoje dziecko? Koszmary, na przykład, są formą snu REM i są związane z traumatycznymi lub stresującymi sytuacjami z ich godzin czuwania. Jeśli Twoje dziecko płacze podczas tego etapu, może to być dobry znak, że przetwarza pamięć. Jednak w niektórych przypadkach Twoje dziecko może doświadczać nocnych lęków, które charakteryzują się szybkimi ruchami oczu i serią jęków.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane