Czy niemowlę może spać samo w łóżku?

Czy niemowlę może spać samo w łóżku? Jest to częste pytanie wśród rodziców. Podczas gdy odpowiedź jest prawdopodobnie tak, jest również możliwe, że niemowlę będzie szczęśliwsze w pokoju z obecnym rodzicem. W obu przypadkach niemowlę ma większe szanse na zwrócenie na siebie uwagi, gdy się obudzi. Niemniej jednak należy zauważyć, że wczesna „konsolidacja snu” nie musi być czymś złym. Podczas tego etapu zdolność niemowlęcia do łatwego budzenia się jest ważna i może mieć kluczowe znaczenie dla zapobiegania SIDS.

Najlepszym sposobem na nauczenie dziecka samodzielnego zasypiania jest praktyka. Jeśli musisz kołysać swoje dziecko do snu, delikatnie nosić ją do łóżka lub pielęgnować ją do snu, możesz skończyć ucząc ją polegać na tobie. Podczas gdy to jest OK podczas snu, może to spowodować problemy później w nocy. Dlatego ważne jest, aby ustanowić rutynę, która pozwala dziecku zasnąć samodzielnie.

Po sześciu miesiącach fizjologia dziecka ustabilizuje się i oboje z was możecie się rozdzielić. Jednak ta decyzja nadal podlega przekonaniom kulturowym, dobrobytowi rodziny i indywidualnemu temperamentowi dziecka i potrzebom medycznym. Niektóre dzieci mogą być bardziej wrażliwe biologicznie i czerpać korzyści z bycia blisko rodziców, podczas gdy inne mogą korzystać ze snu z dala od obojga rodziców. W każdym przypadku szczęśliwy rodzic jest najlepszym rodzicem.

Przy wprowadzaniu dziecka do samodzielnego spania w łóżeczku, pamiętaj, że powinieneś przestrzegać tej samej rutyny każdego dnia. Jeśli jesteś rodzicem, który wysyła niemowlę do przedszkola, ważne jest, aby wcześniej porozumieć się z nimi na temat nowej rutyny. Rutyna sprawi, że będzie to łatwiejsze dla wszystkich, w tym dla dziecka. Jeśli twoje dziecko nie jest wygodne z ideą bycia pozostawionym samemu, to nie powinieneś tego próbować.

While AAP sugeruje, że rodzice i niemowlęta śpią razem przez pierwsze sześć miesięcy, nie zaleca, aby niemowlęta dzieliły łóżko. Z tego powodu wielu rodziców nie chce ujawnić faktu, że dzielą łóżko z obawy przed krytyką lub zgłoszeniem do służb ochrony dziecka. Niezależnie od tego, ważne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji omówić z pediatrą zalety i wady każdej opcji. Ta decyzja może wpłynąć na zdrowie dziecka w dłuższej perspektywie.

While room-sharing ma swoje zalety, jest to również ryzyko. Rozdzielenie dziecka od rodzica zwiększa ryzyko SIDS i utrudnia reagowanie na potrzeby niemowlęcia. Z tego powodu dr Harvey Karp sugeruje przeniesienie dziecka do jego własnego pokoju między 6 a 9 miesiącem życia. Po tym okresie psychika niemowlęcia staje się bardziej dostrojona do otoczenia. Nawet 8-miesięczne dziecko może być samotne, gdy zostanie samo w pokoju bez drugiego rodzica.

Badania wykazały, że pozwolenie niemowlęciu na spanie w pokoju z tobą może poprawić twoje relacje z nim. Podczas dostosowywania się do życia poza łonem matki, dziecko uczy się polegać na tobie i uczy się ufać tobie. Znajomy, oddychający głos mamy lub taty doda dziecku otuchy. Gdy niemowlę podrośnie, rodzice mogą przenieść je do jego własnego pokoju, ale wspólny pokój zapewni poczucie bezpieczeństwa dla obojga.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane