Kiedy należy wyparzyć smoczek dziecka?

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z babybloom.pl

Kiedy należy wyparzyć smoczek dziecka? Smoczki, których używa Twoje dziecko, są istotnym elementem prawidłowej higieny ssania. W rzeczywistości higiena smoczka jest jeszcze ważniejsza dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze przyzwyczajony do wielu różnych rodzajów bakterii. Smoczki wcześniaków i dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia powinny być czyszczone częściej i dokładniej niż smoczki starszych dzieci.

Najlepszym sposobem na odzwyczajenie dziecka od smoczka jest jego stopniowe wycofywanie. Przejście to może być jednak trudne. Ssanie jest naturalną potrzebą człowieka, której dziecko uczy się od czasu, gdy jest embrionem w łonie matki. W związku z tym trudno jest przełamać ten nawyk. Istnieje jednak kilka sposobów na ułatwienie przejścia.

Po pierwsze, oparzenie może wystąpić, gdy smoczek jest napędzany przez gorący przedmiot. Innym sposobem na oparzenie smoczka jest zanurzenie go w słodyczach. Robienie tego może spowodować ubytki w rozwijających się zębach i uszkodzenia dziąseł. Ponadto, jeśli wprowadzasz stałe pokarmy, specjalista od zdrowia dziecka może poprowadzić Cię przez ten proces.

Choć ważne jest, aby przestrzegać bezpiecznych praktyk dotyczących smoczka, niektórzy rodzice wolą używać smoczka silikonowego. Silikon jest nie tylko lepszy od gumy, ale także łatwiejszy do czyszczenia i nie zatrzymuje zapachu. Jednak silikon nie jest tak miękki jak guma i może zostać odparzony bez szkody dla dziecka. Dlatego najlepiej wymienić dziecku smoczek po 4 do 6 tygodniach lub gdy gumowe smoczki zaczną zmieniać kształt.

Możesz spróbować unikać używania smoczka tak często, jak to możliwe, zwłaszcza w ciągu dnia. Zamiast tego możesz użyć innych metod, aby odwrócić uwagę dziecka. Możesz również odwrócić ich uwagę za pomocą zabawek lub gier. Możesz również dać im specjalne przytulanki, zwłaszcza jeśli płaczą lub są zdenerwowane. Pomimo pokusy poddania się każdej zachciance dziecka, nie poddawaj się ich prośbom o smoczek.

Używanie smoczka może być również związane ze zwiększonym wskaźnikiem infekcji ucha. Infekcje uszu są jedną z głównych przyczyn wizyt u lekarza we wczesnych latach dzieciństwa. W Finlandii pediatrzy podejrzewali, że używanie smoczka może być czynnikiem w niektórych przypadkach. Wyniki badań wykazały, że ograniczenie stosowania smoczków może zmniejszyć ryzyko infekcji ucha nawet o 29%. Podczas gdy te wyniki nie są rozstrzygające, wspierają teorię, że smoczki są związane z infekcjami ucha.

Ważne jest, aby pamiętać, że większość niemowląt nie przestaje używać smoczków aż do około dwóch do czterech lat życia, ale są wyjątki. AAFP zaleca, aby dzieci przestały używać smoczków do szóstego miesiąca życia. Po tym czasie jednak większość dzieci przestaje ich używać samodzielnie. Musisz omówić te kwestie z pediatrą Twojego dziecka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane