Kiedy warto kupić zabawkę edukacyjną dla dziecka?

Kiedy warto kupić zabawkę edukacyjną? Rozwój Twojego dziecka szybko się zmienia, a zabawki mogą pomóc w rozwijaniu ważnych umiejętności, takich jak liczenie, sortowanie i rozwiązywanie problemów. W drugim miesiącu życia dziecko odkrywa swoje dłonie i palce oraz zaczyna rozwijać umiejętności motoryczne poprzez chwytanie, wąchanie i pocieranie przedmiotów. Nawet jeśli dziecku brakuje jeszcze kilku miesięcy do nauki czytania i pisania, zabawki edukacyjne mogą być bardzo korzystne dla jego rozwoju.

Niestety wiele zabawek reklamowanych jako edukacyjne nie spełnia tych obietnic, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jakie korzyści przynoszą one dziecku. Naukowcy przeprowadzili wywiady z 26 parami rodzic-dziecko i doszli do wniosku, że zabawki, które reklamują korzyści językowe i poznawcze, w rzeczywistości nie pomagają dzieciom w nauce. Były one mniej wokalne i nie angażowały się w tak wiele działań językowych, jak te bez zabawek elektronicznych. Ponadto zabawki elektroniczne mogą faktycznie utrudniać rozwój, cofając niemowlęta.

Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, a zabawki wymagające myślenia są w tym względzie szczególnie pomocne. Zabawki wymagające myślenia pomagają dzieciom rozwijać umiejętności logicznego myślenia i stać się wytrwałymi osobami rozwiązującymi problemy. Rozwijają również koordynację ręka-oko i drobne umiejętności motoryczne, więc warto kupić coś, co pobudza ich wyobraźnię. I nie zapominaj, że zabawki mogą być również doświadczeniem spajającym.

Jakie rodzaje zabawek powinieneś kupić? Istnieje wiele zabawek do wyboru. Ważne jest, aby znaleźć zabawki, które dziecko lubi. Dzieci lubią jasne kolory i rzeczy, które są zabawne dla ich małych rączek. W wieku dwóch lat dzieci potrafią już kopać piłkę, bazgrać kredką, budować wieże z klocków o wysokości do czterech cali i jeździć na trójkołowym rowerze. Kiedy przyjdzie czas na rozpoczęcie nauki stania i chodzenia, należy zacząć myśleć o zabawkach edukacyjnych.

Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka zabawa jest najlepszym nauczycielem. Używanie zabawek pomoże Twojemu dziecku ćwiczyć nowe umiejętności i rzucać wyzwania podczas interakcji z Tobą. Maluchy uczą się poprzez działanie, więc zabawki pomagają dziecku rozwijać nowe umiejętności w jego własnym tempie. A najlepiej bawić się zabawkami, które zachęcają do interakcji. Pierwszym nauczycielem Twojego dziecka jesteś Ty, więc pozwól im ustalić zasady.

Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj zabawki jest najlepszy dla Twojego dziecka, powinieneś zacząć od bezpiecznych zabawek. Dzieci poniżej dziewięciu miesięcy są podatne na wkładanie rzeczy do ust, więc będziesz chciał uniknąć zabawek, które zawierają magnesy lub baterie guzikowe. Kupując zabawki do zabawy dla dziecka, należy dokładnie rozważyć, czy wymagają one nadzoru osoby dorosłej. Niektóre zabawki są przeznaczone do podłączenia do ściany i nie będą działać, jeśli dziecko spróbuje je połknąć.

Kubki do układania w stos i zabawki z pustymi kulkami zachęcają dziecko do rozwijania koordynacji ręka-oko. Filiżanki do układania w stosy również zachęcają dziecko do zbadania trwałości obiektu. Wiele z tych zabawek może służyć jako kryjówki dla małych przedmiotów – należy uważać na niebezpieczeństwo zadławienia. Wydrążone piłki również doskonalą umiejętność chwytania. Jednak nie tylko te zabawki wpływają korzystnie na rozwój dziecka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane