Czy badanie oczu jest szkodliwe dla dziecka?

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale babyboss.pl

Istnieje kilka powodów, dla których niemowlęta powinny mieć zbadane oczy. Wzrok noworodka jest kluczowy dla jego rozwoju. Lekarz może wcześnie wykryć problemy obserwując jak oczy reagują na światło. Oświetlony instrument, zwany oftalmoskopem, pomaga lekarzowi zbadać oczy. Podczas badania lekarz będzie świecił światłem w oczy dziecka i obserwował, czy oba oczy załamują taką samą ilość światła. Ponadto lekarz może kazać dziecku skupić się na jakimś obiekcie i zasłaniać go na przemian. Leniwe oko może być zdiagnozowane, jeśli jedno lub oba oczy nie mają takiej samej reakcji na światło.

Chociaż problemy z oczami u niemowląt są rzadkie, mogą się rozwinąć, jeśli pozostawione bez leczenia. Specjalista może być potrzebny do zbadania oczu dziecka przy każdej wizycie. Jeśli Twoje dziecko jest wcześniakiem, powinno być sprawdzane przez pediatrę w żłobku. Leczenie wszelkich problemów z oczami wcześnie może uratować dziecko przed problemami ze wzrokiem na całe życie i zwiększyć zdrowie całego organizmu. Badanie oczu po urodzeniu to najlepszy czas, aby zidentyfikować wszelkie problemy z oczami wcześnie i leczyć je, zanim doprowadzą do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Optometryści mogą wykonać pełne badanie oczu przy użyciu specjalnych instrumentów i sprzętu. Niemowlęta nie mogą czytać wykresu oczu, więc potrzebują specjalistycznego sprzętu do testowania ich wizji. Specjalne instrumenty są używane do wykrywania bliskiego i dalekiego widzenia, astygmatyzmu i rozwoju mięśni oczu. Wykres oka jest tylko jedną z informacji, ale może ujawnić inne problemy. Rodzice powinni być przygotowani do przyniesienia ulubionej zabawki lub przekąski wraz z egzaminem.

W uzupełnieniu do użycia kropli rozszerzających oczy, aby zobaczyć oko, egzamin jest również nieinwazyjny i mniej bolesny niż inne procedury medyczne. Źrenice Twojego dziecka będą rozszerzone przez trzy do ośmiu godzin. Po badaniu dziecko prawdopodobnie będzie bardziej zamykać oczy, ale to mu nie zaszkodzi. Twoje dziecko będzie mogło uczestniczyć w opiece dziennej i szkole po egzaminie. Jednak może być pewien dyskomfort z rozszerzonych oczu po tym. Jeśli badanie oczu powoduje dyskomfort, można zaciemnić oczy dziecka, aby chronić swoje dziecko.

Istnieją dwa rodzaje retinoskopii niemowląt. Jedna metoda wykorzystuje kamerę do badania oka noworodka. Druga wykorzystuje soczewkę powiększającą. Lekarz może nawet użyć soczewki rozszerzającej, aby zobaczyć siatkówkę dziecka. W tej metodzie lekarz obserwuje reakcję dziecka na światło, aby ocenić ostrość widzenia dziecka. Jeśli jedno oko nie podąża za obiektem, to wzrok dziecka jest słaby.

Gdy Twoje dziecko ma sześć do dwunastu miesięcy, badanie wzroku będzie ich pierwszą wizytą u lekarza. Celem badania jest sprawdzenie oczu dziecka, aby określić, czy nie ma żadnych chorób oczu lub innych problemów zdrowotnych. Wzrok dziecka jest złożonym organem, a nieprawidłowości w oku można wykryć we wczesnym wieku, co daje dziecku największe szanse na pozytywne leczenie. Dlaczego więc czekać z badaniem dziecka do późniejszego czasu?

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane