Czy dziecko potrafi chodzić – informacje o pierwszych krokach dziecka

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie naszedziecko.pl

Czy dziecko może chodzić – informacje o pierwszych krokach dziecka? Zazwyczaj dzieci zaczynają chodzić od około dziewięciu do dwunastu miesięcy. Większość jest na dobrej drodze do chodzenia do czasu, gdy mają 14 lub 15 miesięcy. Jednak każde dziecko jest inne, więc dokładny wiek, w którym Twoje dziecko zacznie chodzić, będzie zależał od kilku czynników. W pierwszym roku życia dziecko rozwija silniejsze mięśnie, aby nauczyć się siedzieć, przewracać, raczkować i stać samodzielnie. Właściwe odżywianie i karmienie dziecka będzie odgrywać ogromną rolę w tym procesie.

Twoje dziecko będzie chciało dołączyć do chodzenia w młodszym wieku niż inne dzieci. W tym momencie zyskają więcej pewności siebie i będą chciały odkrywać rzeczy, które mogą osiągnąć tylko dzięki chodzeniu. Możesz zachęcić je do chodzenia, pozwalając mu na zabawę z centrami aktywności lub stacjonarnym chodzikiem. Jeśli dziecko wydaje się opierać temu procesowi, spróbuj pozwolić mu na samodzielne odkrywanie. Jeśli niechętnie chodzą, spróbuj zachęcić je za pomocą stacjonarnego chodzika lub kojców.

Jeśli dziecko zacznie chodzić przed pierwszymi urodzinami, powinno to nastąpić około sześciu miesięcy. Dzieje się tak dlatego, że niemowlęta rozwijają niezbędną siłę i koordynację, aby stać w pozycji pionowej. W tym czasie muszą również rozwinąć siłę, aby utrzymać większość swojego ciężaru na jednej stopie. Większość dzieci rozwija tę umiejętność około czterech miesięcy przed postawieniem pierwszych samodzielnych kroków. Jeśli dziecko jest gotowe, będzie próbowało stać przez kilka sekund, ze sztywnymi nogami.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z chodzeniem w tym wieku, należy skonsultować się z pediatrą. Zazwyczaj niemowlęta zaczynają chodzić między 9 a 18 miesiącem życia i należy pamiętać, że CDC zaleca, aby rodzice zasięgali porady lekarza, jeśli ich dziecko nie spełniło jednego z tych kamieni milowych do 18 miesiąca życia. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Czy dziecko może chodzić – informacje dla rodziców zmagających się z chodzeniem

Dziecko może zacząć chodzić w wieku siedmiu lub ośmiu miesięcy. Niektóre dzieci pełzają, kołysząc się. Inne pełzają, popychając się do przodu za pomocą rąk. Mogą też hulać, ślizgając się na brzuchu w stylu komandosa. Po pełzaniu mogą również próbować chodzić. Mogą również pełzać po meblach. Należy sprawdzić ich wzrost i upewnić się, że mają na sobie odpowiednie ubranie. Nawet ich ubrania mogą zrobić dużą różnicę.

Generalnie, niemowlęta zaczynają chodzić z podparciem między ósmym a dziewiątym miesiącem życia. Jednak wiek zależy od kultury, w której dziecko się urodziło i czy rodzice aktywnie uczą dziecko chodzić. Wspomagane chodzenie może rozpocząć się w wieku 7-8 miesięcy, ale niektóre dzieci mogą zacząć chodzić z podparciem znacznie wcześniej. Niektóre dzieci mogą zacząć chodzić jeszcze w nosidełku lub kołysce, podczas gdy inne mogą zacząć chodzić przed tym wiekiem.

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca rozmowę z lekarzem, jeśli dziecko nie chodzi do 18 miesięcy. Chociaż większość niemowląt nie rozwija problemu fizycznego aż do około osiemnastu miesięcy, opóźnienie w chodzeniu może sygnalizować problem fizyczny. Rodzice powinni sprawdzić z lekarzem dla właściwej diagnozy i leczenia. Jeśli dziecko nie chodzi do tego wieku, powinni zabrać je do pediatry w celu dalszego badania.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane