Informacje o tym, czy niemowlę może spać na boku

Pierwszym krokiem do stwierdzenia, czy Twoje dziecko jest gotowe do spania na plecach jest upewnienie się, że jesteś świadoma wszelkich kwestii związanych z tą pozycją. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii należy unikać kładzenia dziecka do snu na boku, dopóki nie jest ono w stanie samodzielnie się przewrócić. W tym momencie umiejętności motoryczne i siła niemowląt są bardziej zaawansowane i mogą one podnieść głowę, aby zbadać i przewrócić się na własną rękę.

Choć większości rodziców powiedziano, aby umieścić swoje dzieci do snu na plecach, nie jest to zalecane dla niemowląt w wieku poniżej 12 miesięcy. Chociaż ta praktyka była kiedyś uważana za bezpieczną dla niemowląt, teraz wydaje się, że może ona zwiększyć ryzyko SIDS. Głównym powodem tej zmiany jest rosnące ciało i narządy wewnętrzne noworodków. Niemowlęta nigdy nie powinny być układane do snu na boku, aby ich organy wewnętrzne i mięśnie rosły w siłę.

Chociaż dziecko może bezpiecznie spać na boku, jeśli jego mięśnie szyi i zwinność są rozwinięte, to nadal jest to niebezpieczne, jeśli nie jest w stanie toczyć się i obracać. Niemowlęta nie powinny spać na boku, dopóki nie rozwiną tych mięśni i siły. Kiedy nie mają tej siły, tkwią na boku materaca i nie mogą prawidłowo oddychać.

Jest wiele zalet spania na plecach dziecka. Spanie na plecach zmniejsza szansę na SIDS, a także zapobiega refluksowi żołądka, który jest kolejnym poważnym ryzykiem związanym ze spaniem na boku. Dodatkowo, spanie na plecach pomaga dziecku w rozwoju anatomii dróg oddechowych i poprawia jego wzrost. Ponadto pomaga im uniknąć zadławienia, które może powodować różne problemy.

Jeśli chodzi o pozycję do spania, dziecko powinno zawsze spać na plecach. W rzeczywistości spanie na boku zwiększa ryzyko SIDS. Kiedy widzisz, że dziecko przewraca się na brzuch, powinnaś delikatnie przesunąć je do tyłu. Kontynuuj tę czynność do momentu, gdy dziecko osiągnie wiek, w którym może samodzielnie przewracać się w obu kierunkach. Im bezpieczniejsza pozycja, w której dziecko śpi, tym lepiej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane