Jaka powinna być temperatura wody podczas kąpieli dziecka?

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z poradnikdziecko.pl

Kiedy kąpiesz dziecko, woda powinna mieć komfortową temperaturę, ale pamiętaj o następujących zasadach bezpieczeństwa: upewnij się, że woda ma co najmniej dwa cale głębokości, co jest bezpieczne dla główki i ramion niemowlęcia. Pomocne może być również okresowe polewanie ciała dziecka ciepłą wodą, aby utrzymać je w cieple i spokoju. Aby prawidłowo wykąpać dziecko, musisz mieć bezpieczne, ciepłe pomieszczenie.

Przez pierwsze kilka tygodni używaj ciepłej, a nie gorącej kąpieli. Jeden cal wody może utopić dziecko. Unikaj też używania bardzo gorącej wody – dziecko może utonąć w jednym calu wody. W miarę jak będziesz ćwiczyć sztukę kąpania dziecka, staraj się ograniczyć czas kąpieli do pięciu do dziesięciu minut na raz. Ponadto ciepła woda może podrażnić skórę dziecka, więc używaj tylko letniej wody.

Temperatura wody do kąpieli noworodka powinna wynosić około 37 do 38 stopni Fahrenheita. Woda powinna być na tyle ciepła, abyś mogła ją poczuć bez dotykania skóry dziecka. Należy również pamiętać, że włosy dziecka bardzo się przetłuszczają i należy je myć po każdej kąpieli. Z reguły temperatura wody w wanience dla niemowląt nie powinna być wyższa niż 2 cale wody.

Istnieje kilka sposobów na zmierzenie temperatury wody w kąpieli dziecka. Jedną z metod jest włożenie łokcia lub nadgarstka dziecka do wody. Jeśli łokieć lub nadgarstek czuje się ciepły w dotyku, temperatura wody jest w porządku. Jeśli jednak jest ona zbyt gorąca, możesz dodać do kąpieli zimnej wody. Pamiętaj, aby energicznie zawirować wodę, aby uniknąć gorących miejsc. Skóra dziecka nie powinna być czerwona po kąpieli.

Przez pierwszy miesiąc najbezpieczniej jest używać zwykłej wody. Potem możesz użyć delikatnego mydła i miękkiej ściereczki do umycia reszty ciała. Po kąpieli pamiętaj o umyciu włosów dziecka wilgotną ściereczką, aby nie wysuszyć ich zbyt szybko. W pierwszym miesiącu życia dziecka temperatura wody nie powinna być zbyt gorąca ani zbyt zimna. Możesz chcieć zacząć od małej ilości wody i powoli zwiększać jej ilość, gdy dziecko będzie starsze.

Idealna temperatura do kąpieli noworodka to dziewięćdziesiąt stopni Fahrenheita lub 36 do 38 stopni Celsjusza. Aby sprawdzić temperaturę, włóż do wody nadgarstek lub łokieć dziecka. Ręka jest mniej wrażliwa niż całe ciało. Termometr pomoże dać rodzicom pewność, której potrzebują podczas kąpieli swoich maluchów. Chociaż nie ma twardych i szybkich zasad dotyczących temperatury wody, te proste wskazówki powinny pomóc rodzicom w podejmowaniu świadomych decyzji.

Najbezpieczniej jest rozpocząć kąpiel dziecka od obniżenia temperatury wody. Gorąca woda może szybko zmienić się z lodowatej na parzącą, jeśli nie zwrócisz na nią uwagi. Zawsze trzymaj pokrywę lub blokadę zabezpieczającą dzieci na kranie, aby przypadkowo go nie włączyły. Ponadto, nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wannie; uruchom gorącą wodę przed zimną.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane