Jakie owoce może jeść niemowlę?

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z dzieckoplus.pl

Jakich owoców nie może jeść niemowlę? Dopóki dziecko nie ukończy pierwszego roku życia, należy ograniczyć spożycie owoców do jednej lub dwóch porcji dziennie. Banany, na przykład, są bezpieczne do podania niemowlęciu, ponieważ są naturalnie słodkie i zawierają wiele ważnych składników odżywczych. Inne owoce, których należy unikać to czekolada i twarde cukierki. Zawierają one kofeinę i mogą stanowić zagrożenie dla dziecka w przypadku zadławienia. Niepasteryzowane produkty mleczne, soki i cydr mogą zawierać niebezpieczne bakterie.

Wybierając, jaki rodzaj owoców podać niemowlęciu, ważne jest, aby szukać odmian, które zawierają mniej cukru niż inne owoce. Świeże owoce to dobry wybór na przekąski. Staraj się unikać soków owocowych i żywności o wysokiej zawartości cukru, takich jak chipsy ziemniaczane i paski owocowe. Soki owocowe są wprawdzie dobrym źródłem witamin, ale mają też wysoką zawartość naturalnych cukrów i brakuje w nich błonnika. Najlepsze są świeże owoce.

Do czasu, gdy dziecko ma około czterech do sześciu miesięcy, możesz mu wprowadzić przecierane jedzenie dla niemowląt. Świeże owoce i warzywa są jednym z najzdrowszych pokarmów do karmienia dziecka i dostarczają niezbędnych witamin i minerałów. Należy jednak zachować ostrożność i skonsultować się z pediatrą. Unikaj również podawania dziecku słodyczy, ponieważ mogą one zakłócić ich rozwijające się podstawy smaku. Nie wspominając o ryzyku zadławienia.

Owoce cytrusowe i winogrona są świetne dla niemowląt, ale mogą być szkodliwe dla układu pokarmowego dziecka. Winogrona i rodzynki mogą również utknąć w gardle dziecka. Unikaj karmienia dziecka owocami prosto z łyżki, ponieważ te przedmioty mogą je zadławić. Dla zdrowia dziecka powinnaś ograniczyć te owoce do czasu wprowadzenia pokarmów stałych. Dobrą zasadą jest podawanie owoców tylko w małych kawałkach, a najpierw wyciskanie z nich soku.

Innym dobrym owocem do podawania niemowlęciu jest dojrzałe mango. Powinieneś usunąć skórę z granatu. Pomoże to uchronić go przed zepsuciem. Również mango jest pyszne dla niemowląt i maluchów i może być podawane w całości lub w plasterkach. Jeśli jesteś rodzicem, możesz rozważyć kupienie ich już przygotowanych. Uważaj jednak na rozmiar owocu i upewnij się, że usuniesz pestkę przed podaniem go dziecku.

Unikaj owoców, które zawierają wysoki poziom pestycydów. Komercyjne jedzenie dla dzieci zawiera zaskakującą liczbę pestycydów. W szczególności brzoskwinie, jabłka i śliwki zawierają wysoki poziom pestycydów. Aby uchronić dziecko przed kontaktem z tymi chemikaliami, wybieraj organiczne odmiany tej żywności. Unikaj również suszonych owoców, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie zadławienia. Możesz również podać dziecku miskę świeżego ananasa z twarożkiem.

Oprócz owoców, sok nie jest dobrym pokarmem dla dziecka. To przesłodzona woda bez żadnych składników odżywczych, która może utopić apetyt dziecka na mleko matki lub formułę. Sok owocowy nie tylko nie jest zdrowy dla Twojego dziecka, ale może nawet przyczynić się do próchnicy zębów i przewlekłych problemów z brzuszkiem. Dlatego soki nie powinny być podawane jako pierwszy posiłek dla Twojego dziecka. Ale nie ograniczaj dziecku spożywania soków owocowych, dopóki nie skończy co najmniej roku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane