Kiedy wprowadzać pokarmy stałe do diety niemowlęcia

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z matkapracujaca.pl

Kiedy wprowadzać pokarmy stałe do diety niemowlęcia to skomplikowana kwestia, ale oto kilka ogólnych wskazówek. Po pierwsze, unikaj przekarmiania niemowlęcia. Łyżeczka zajmie trochę czasu, aby pokonać drogę do ust, a następnie w dół. Ćwicz na własną rękę przed próbą karmienia dziecka. To może być podstępny proces, więc staraj się być cierpliwa i konsekwentna. Ale z cierpliwością i wytrwałością, wkrótce zobaczysz, jak twoje niemowlę cieszy się jedzeniem stałych pokarmów!

Najlepszy czas na wprowadzenie stałych pokarmów do diety niemowlęcia jest wtedy, gdy dziecko ma sześć miesięcy. Jest to czas, kiedy dziecko dobrze kontroluje głowę, siedzi w wysokim krzesełku i jest zainteresowane jedzeniem nowych rzeczy. Do szóstego miesiąca życia dziecko powinno mieć wagę prawie jak przy urodzeniu. Skonsultuj się z pediatrą, aby uzyskać poradę. Jeśli nie jesteś pewna, czy Twoje dziecko jest gotowe do rozpoczęcia jedzenia pokarmów stałych, zacznij od małych ilości i stopniowo je zwiększaj. Jeśli Twoje dziecko nie wykazuje oznak zainteresowania, nie zmuszaj go. Skończy się to tylko ustawieniem sceny dla przyszłej walki o jedzenie.

Przez pierwszy rok mleko matki i formuła wzmocniona żelazem dostarczają wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje Twoje niemowlę. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby rozpocząć wprowadzanie stałych pokarmów około sześciu miesięcy, po kolei i w odstępach tygodniowych. Ważne jest, aby unikać wprowadzania niemowlęciu słodzonych pokarmów, ponieważ mogą one powodować nadmiar kalorii i sprzyjać próchnicy zębów. Unikaj wymuszania karmienia niemowlęcia, ponieważ ta praktyka doprowadzi do złych nawyków żywieniowych w późniejszym czasie.

Zacznij od płatków śniadaniowych wzbogaconych żelazem lub innych pokarmów bogatych w żelazo, takich jak gotowane zwykłe tofu. Możesz też wprowadzać niemowlęciu pokarmy grudkowe i zboża w dowolnej kolejności. Czas wprowadzenia pokarmów stałych do diety niemowlęcia zależy od tego, jak bardzo odpowiada Ci ich tekstura. Zgodnie z ogólną zasadą, powinno to zająć od ośmiu do dziesięciu prób, aby polubiły coś nowego.

Może być konieczne rozpoczęcie od niewielkiej ilości na raz. Kiedy twoje niemowlę zaczyna jeść stałe, zwykle odwróci się od ciebie. Jeśli twoje dziecko nie będzie jadło, nadal karm je mlekiem matki lub formułą, dopóki nie będzie gotowe. Rozpoczęcie pokarmów stałych jest procesem stopniowym, a każde dziecko jest inne. Powinnaś wprowadzać je jeden raz dziennie, w porze posiłku. Zacznij od umieszczenia ich na tacy wysokiego krzesła.

Najlepiej unikać pokarmów, które mogą powodować ryzyko zadławienia, takich jak surowe nasiona i orzechy. Możesz też podawać dziecku przegotowaną wodę w kubku na początku każdego posiłku. Możesz również wprowadzać owoce i warzywa w małych ilościach, aż dziecko osiągnie wiek około sześciu miesięcy. Twardy ser i całe orzechy nie są zalecane dla niemowląt poniżej 8 miesięcy. Lekarz Twojego dziecka będzie najlepszą osobą do podjęcia ostatecznej decyzji.

Kilka pokarmów może być wprowadzonych w jednym czasie, a Ty możesz wymieszać z nimi mleko matki. Możesz również wymieszać puree gotowanych ziaren z wodą. Możesz również wymieszać warzywa i owoce i podać je niemowlęciu, zacierając je. Jednak niektóre niemowlęta mogą wymagać 10-15 prób, zanim będą tolerować cały pokarm. W każdym razie, wytrwałość jest kluczem do sukcesu. Po tym, możesz przejść do dodawania owoców, takich jak banany, brzoskwinie i gruszki. Awokado to również świetny wybór, ponieważ jest kremowe i zawiera zdrowe tłuszcze.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane